Świątynie Ajanty

Ajanta to kompleks 30 buddyjskich świątyń w centralnych Indiach, wykutych w jaskiniach. Są dwa typy świątyń vihary (klasztory) i chaitye (kaplice). Czas rozpoczęcia ich budowy przypada na II wiek p.n.e., a zakończenia – na VI wiek n.e.

Jaskinie są dużo starsze niż te w Ellorze, o których wkrótce. Zostały odkryte przypadkiem, w 1819 roku, przez brytyjskiego myśliwego Johna Smitha (bardzo charakterystyczne imię i nazwisko, czyż nie?) i jego towarzyszy, którzy polowali w tym rejonie. Dziś wpisane są na listę Światowych Miejsc Dziedzictwa i zwane są Louvrem starożytnych Indii.

Zapraszam na krótki film ze zwiedzania jaskiń. Niestety, wnętrza świątyń są zbyt słabo oświetlone, by można było nakręcić tam coś rozsądnego. Możecie obejrzeć je jedynie z zewnątrz. Ale i tak warto!

W ogóle to dopadł mnie monsun. Pada od rana, a najstarsi Hindusi w Calangute przewidują, że padać ma do popołudnia. Ciężko mi w taką pogodę jeździć motorem po północnym Goa. Aż żal, bo dorwałem “Royal Enfielda”, potężną maszynę z czasów drugiej wojny światowej – w świetnym stanie i naprawdę za grosze. Mam za to dużo czasu na ogarnięcie fotek i filmów. Z tej okazji wrzucam moje, zmontowane w jeden film, “wpadki” przy nagrywaniu. Żeby nikt nie myślał, że występowanie przed kamerą jest takie proste. :)

Autor: Tomek

Politolog i dziennikarz z wykształcenia, konsultant biznesowy z zawodu, podróżnik z zamiłowania. Zarządza agencją konsultingową Ancla Consulting specjalizującą się w dotacjach unijnych dla przedsiębiorców, wykłada geografię polityczną na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wszystkie wolne chwile wykorzystuje na podróże, a zdjęcia i relacje z nich zamieszcza na tym blogu.

Udostępnij ten post na:

Zostaw odpowiedź