Galeria nr 2: Amritsar, Punjab, Indie

Dziś parę słów o Amritsarze, choć pamiętam, że pisałem już o nim ja, pisała również Marta. Amritsar dla Sikhów jest mniej-więcej tym, czym dla Muzułmanów Mekka. Na początku miasto znane było pod nazwami Chak Guru i (później) Ramdaspur. Słynie z sikhijskiej Golden Temple, zbudowanej na Amrit Sarovar, czyli – w moim wolnym tłumaczeniu – Stawie Boskiego Nektaru. Zauważyliście już pewnie, skąd wzięła się obecna nazwa miasta.

Miasto zostało założone w 1577 przez sikhijskiego przywódcę religijnego i politycznego, Guru Ram Das (stąd późniejsza nazwa: Ramdaspur), czwartego Nanak (to najwyższy tytuł przysługujący sikhijskiemu przywódcy duchowemu), który wykopał Amrit Sarovar. Jego syn, Guru Arjun Dev, wybudował Harimandar Sahib (właściwą świątynię) na środku tego stawu. Swą nazwę Golden Temple (i adekwatny wygląd) świątynia zawdzięcza maharadży Ranjitowi Singhowi, który pokrył świątynię prawie kilkuset kilogramami złota. Zapraszam do obejrzenia, jak świątynia i miasto wyglądają dzisiaj.

Autor: Tomek

Politolog i dziennikarz z wykształcenia, konsultant biznesowy z zawodu, podróżnik z zamiłowania. Zarządza agencją konsultingową Ancla Consulting specjalizującą się w dotacjach unijnych dla przedsiębiorców, wykłada geografię polityczną na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wszystkie wolne chwile wykorzystuje na podróże, a zdjęcia i relacje z nich zamieszcza na tym blogu.

Udostępnij ten post na:

Zostaw odpowiedź