Przez miesiąc na Sulawesi…

…można nurkować, można wspinać się na wulkany i można włóczyć się po dżungli. W miarę równomiernie zamierzamy rozłożyć czas między te trzy aktywności, jednak ze szczególnym naciskiem na nury. Miesięczną trasę po Sulawesi zaplanowaliśmy z północy na południe. A nawet od wiosny do jesieni, bo w połowie wyprawy przekroczymy równik. :)

Z Jakarty musimy złapać jakiś low-cost na North Sulawesi, do jego stolicy, Manado. Gdzieś w okolicy miasta jest wodospad Kali, ale na jego opis natknąłem się tylko w jednym miejscu. Więc to się jeszcze okaże, czy tam trafimy. Park narodowy Bunaken jest pierwszym na naszej liście parkiem morskim. Tu oczywiście zanurkujemy. Potem przez Likupang dostaniemy się na wyspy Bangka. Co można robić na wyspach? To takie oczywiste! Nurki, seafood i klasyczny chillout na plaży.

Kolejny park narodowy to Tangkoko. Tu taj w dżungli będziemy szukać tarcujszy. Stamtąd przez Bitung udamy się na Lembeh, w miejsce jednych z najciekawszych nurkowań na świecie. Żeby nie było za łatwo, z Armadidi wejdziemy na wulkan Gunung Klabat. Dalej na naszej trasie leży Remboken, a właściwie wypadówka nad jezioro Danau Tondano, gdzie można zobaczyć piękne pola ryżowe. Z Tomohon natomiast można wyjść na dwa wulkany: Gunung Lokom i Gunung Mahawu. Na koniec pierwszego etapu zobaczymy jezioro Danau Linow i być może ciągle aktywny wulkan Gunung Soputan, by następnie przez Gorontalo udać się do Marissa Bumbulan, skąd promem dostaniemy się na…

Togiany, drugi etap wypraw. Tam, na wyspach Pulau Dolong i Pulau Wakai, odpoczniemy, ponurkujemy i popłyniemy obejrzeć wulkan Gunung Colo.

Etap trzeci obejmuje Central Sulawesi. Po przypłynięciu z Togianów do Ampany, przez Poso, jedno z więszych miast regionu, Mapane, leżące na obrzeżach parku narodowego Lore Lindu miasteczka Watutau, Wuasa i Sedoa dostaniemy się do Napa Valley. Następnie dotrzemy do Kamarora, by zdobyć wejściówki do Lore Lindu na trekking w dżungli, pomiędzy wioskami o swojsko brzmiących nazwach – Doda i Bomba, leżącymi w południowej części parku. Na zakończenie zostaje nam jeszcze zobaczyć jezioro Danau Poso, by wreszcie z Pendolo

…przenieść się South Sulawesi. Tu, przez Rantepao i Batutumonga dostaniemy się do centrum Tana Toraja, by zobaczyć niesamowity rytuał pochówku zmarłych. Odwiedzimy jeszcze Mamasa Valley i udamy się do Makassar, stolicy Sulawesi, skąd złapiemy low-costowy lot z powrotem do Jakarty.

Jeśli po tym wszystkim, przed wylotem z Makassar, zostanie nam trochę czasu, wyskoczymy na plaże Pantai Bira, wyluzować się i zanurkować. Jeśli czasu zostanie nie trochę, a dużo (w co szczerze wątpię), spróbujemy się dostać do dwóch morskich parków narodowych na południu i południowym wschodzie: Taka Bone Rata lub/oraz Wakatobi, aby tam zanurkować. Ale musiałby się stać jakiś cud czasoprzestrzenny, żebyśmy upchnęli jeszcze te dwie atrakcje w naszym miesięcznym planie.

Autor: Tomek

Politolog i dziennikarz z wykształcenia, konsultant biznesowy z zawodu, podróżnik z zamiłowania. Zarządza agencją konsultingową Ancla Consulting specjalizującą się w dotacjach unijnych dla przedsiębiorców, wykłada geografię polityczną na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wszystkie wolne chwile wykorzystuje na podróże, a zdjęcia i relacje z nich zamieszcza na tym blogu.

Udostępnij ten post na:

7 komentarzy

  1. Ile tam można zwiedzić w tak krótkim czasie:) Ciekawy wpis:)

    Napisz odpowiedź
  2. Jak się dobrze rozplanuje drogę to zawsze można dużo zwiedzić :)

    Napisz odpowiedź
    • Darco, ale trochę ciężko mi było tu wstawić foty, skoro pisałem ten plan podróży przed wyjazdem. Poczekaj, aż wrócimy z Sulawesi – już wkrótce :( – Ewa trochę się ogarnie i na pewno będą zdjęcia. :)

      Napisz odpowiedź
      • W jakim miesiącu byliście na Sulawesi? Planujemy Indonezję na przełom grudnia i stycznia (też mamy miesiąc) i zastanawiamy się, czy lepiej ogarnąć Flores+Komodo, czy Sulawesi.

        Napisz odpowiedź
  3. Ja z grubsza zrobiłem podobną (Manado, Tomohon, Bunaken, Gorontalo, Togiany, Ampana) trasę w lutym 2020 z tym , że z Poso pojechałem przez Tentenę, Kolondale do Kendari skąd promem na Wakatobi (Wanci-Wanci, Kaledupa i Hoga). Tez było ciekawie.

    Napisz odpowiedź

Zostaw odpowiedź